بیش از ۱۰ سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. IBS یک آژانس مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
متفرقه

تاکتیک، علمی برای اداره‌ی صحنه در تجارت است

تاکتیک، علمی برای اداره‌ی صحنه در تجارت است

اتخاذ تاکتیک به معنای داشتن علم و ابزاری برای اداره‌ی صحنه‌هایی است که یه یکباره در کسب‌وکارها ظاهر می‌شوند و ممکن است چالش‌های بزرگی را خلق کنند. برخی از این چالش‌ها ممکن است از جنس منابع مالی، یا بحران نیروی انسانی و یا حتی از دست دادن بازار براثر حوادث قهری باشد.
وقتی بحرانی خلق می‌شود، مدیران و مشاوران در برنامه‌‌‌های استراتژیک و برنامه‌ها‌ی بازاریابی خود عمدتا به تاکتیک نیاندیشیده‌‌اند و تماما‌ به تکنیک و استراتژی‌های خوش‌بینانه فکر کرده‌اند. چندی وقت پیش به یکی از بنیان گذاران برندی که مشاورش بودیم، گفتیم به رکود و کاهش کشش بازار در مسیر توسعه‌ی خود فکر کرده‌اید؟ آیا برنامه‌ یا استراتژی‌ای برای این موارد فوری دارید؟
جواب نه‌چندان محکم اما متحیر کننده‌ای به ما دادند، و ایشان فرمودند:
همیشه ما محکوم به فعالیت و توسعه‌ هستیم و بعید است فعلا این بازار از حرکت بایستد! اگر هم چالشی رقم بخورد در آن زمان اندیشه‌ای خواهم کرد و از سویی شما مشاورم هستید و یقینا راهکاری خواهید داد!
شوربختانه، اقتصاد جهان و به ویژه اقتصادی ایران با کرونا ویروس در سایه‌ی روزهایی که صاحبین کسب و کار مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند تا محقق شود و منافع بزرگی کسب کنند، متوقف شد و قاعده بازی در کلاس جهانی هم تغییر کرد و نه آن سازمان‌ها تاکتیکی برای عبور از بحران فراگیر داشتند و نه اغلب مشاورین کسب‌وکار!

سازمان‌ها بر اثر بی تدبیری، زیان سخت و غیرقابلی را متحمل و در ادامه نیز زیان‌های بیشتری را می‌پردازند چراکه در تکنیک و برنامه و استراتژی خود، نکته تاکتیکی را لحاظ نکرده‌اند.
مابین تکنیک و تاکتیک تفاوت‌های عملیاتی بسیاری است چراکه تکنیک بهره‌گیری از ابزارها و روش‌هایی است که همواره به آن فکر شده و فکر خواهد شد و در طول زمان بارها و بارها از آن تکنیک یا تکنیک‌ها بهره جسته‌ایم و در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و  حتی بلندمدت به آن بیش از همه‌ی موارد پرداخته می‌شود و همین امر باعث می‌شود که  گاها تکنیک و تاکتیک را یکی ببینیم اما باید بدانید که تاکتیک یک علم و ابزار برای اداره‌ی صحنه و بحران‌های ناگهانی است که خارج از محاسبات و تصورات ما بوده است، برخی مدیران به آن پلن B و پلن C  نیز می‌گویند.

از این نقطه به بعد، فرا بگیریم که به این پدیده‌ی مهم بیش از همیشه بیاندیشیم و همواره آمادگی مدیریت کردن شرایط فورس‌ماژور را داشته باشیم  و وقتی در خاورمیانه فعالیت اقتصادی و تجاری می‌کنیم، این موضوع با یک پارامتر با درجه‌ی اهمیت بالا تبدیل می‌شود.
کسب‌وکارهای فراوانی در این بحران‌ها متضرر و معدود کسب‌وکارهایی با اندیشه‌ٰهای دور پردازتر نسبت به باقی مدیران، سوار بر موج‌ها با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های منسجم به کسب منافع بیشتر و کاهش هزینه‌های بحران حاکم می پردازند و به نظر برندگان بلامنازع این صحنه‌ها می‌شوند.

ما همواره در اندیشه‌ی صاحبان کسب‌وکارهایی هستیم که در گرداب این بحران  بدون هیچ سلاح و راهکاری گرفتار می‌شوند و متاسفانه کارآفرینان تنهایی هستند که هرچند سال یکبار هرچه درآمد و ثروت کسب کرده‌اند را در قمار چالش‌ها می‌بازند و دوباره از نو چرخی می‌سازند تا حرکت کنند.

نویسنده

IBS

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بزودی این بخش فعال خواهد شد

از شکیبایی و حمایت شما سپاسگزاریم

برای اطلاع از فعال شدن بخش های مختلف محاسبه گر، لطفا آدرس ایمیل خود را با ما به اشتراک بگذارید. به محض فعال شدن این بخش به شما اطلاع خواهیم داد.